על אהבה וחוביזה גלילית

השנה, 1986. יוצאים לטייל. שמש קרירה מבצבצת מידי פעם. מגפי בוץ יוצרים עקבים של כמה סנטימטרים. זה מצחיק אותנו. ילדים בני 9. הבוץ נערם לרגלינו, כמה גבוהים אנחנו כשהוא דבק לעקב המגף הזהה לכולם. כחול או שחור. עירית מלמדת אותנו לאסוף סירפדים. מחלקת כפפות שגדולות עלינו בכמה מידות, מילותיה מנחות ברכות האופיינית לה, תלתליה הגינגים מאירים את הדרך האפרפרה מעננים. אני חושבת על הדרך חזרה..המטבח בבית הילדים מחכה לי. מתרגשת אני חולצת את מגפי הבוץ המלוכלכים, שוטפת ידיים קטנות בזריזות מרושלת, פיפי מהיר עם דלת פתוחה, חוסר הבושה מתאים לי לאופי. כפפות קטנטנות לידי ויש לקצוץ את שולי הסירפד. ולשטוף את החוביזה. לערבב עם ביצה וקצת קמח ומלח ופלפל. ללבב ולמחבת. על כסא עץ קטן, עם שוליים כתומים מתקלפים אני עומדת מעל הכיריים. יוצרת לי . עם הטבע שאספתי במו ידי. שם היה לי חם בלב

כ 30 שנה אחרי ....אני קונה לי 4 ערימות של חוביזה בכפר טמרה השכן. מעיפה מבט מאתגר אל עלי הסירפד ומוותרת מיד לצערי. השבוע אשתדל לקטוף עם הבנות ביער האורנים מחוץ לישוב אני מבטיחה לעצמי. חולשת הגוף היא זו שגרמה לי לקנות כל כך הרבה עלי חוביזה. ההנקה האינסופית של הילד השלישי, העבודה, המעבר מאוסטרליה, האהבה שמשנה את עורה... מתישים את גופי. עלי החוביזה מנקים ומחזקים את מערכת העיכול. לאט הכיור מתמלא בגרגירי בוץ חומים, גבעולים גסים נתלשים ומתפזרים לכל עבר, קוצצת , מטבלת, לשה מעט, ומלבבת לביבות...משאירה קצת לחביתת ירק בריאה לאישי ולילדי. אני ממלאה קופסת פיירקס קטנה עם עיטורי פרחים שהיתה של סבתא בלביבות החוביזה. חצי לי וחצי לה. מיד נכנסת לאוטו, לטפס בשביל העולה לקיבוץ,,,למטופלת שתש כוחה כבר תקופה ואני אוהבת אותה. 20 שנים אחרי שעזבתי את הקיבוץ, אני מוצאת נחמה בלטפל שם. יש משהו מרגש ומנחם שממלא את ליבי באהבה בלטפל באנשים במקום שבו גדלתי. הלב מתרחב כשאני עולה את העליות לקיבוץ. הריח אותו ריח, הרוח היבשה, והאנשים שהיו חלק מחיי, רובם כאן, והזמן כאילו לא חלף. פעם בשבוע אני בקיבוץ, סופרת צעדי מבית הילדים אל המיגרש שהיה מפלט לסודות ולחברויות, ומדמיינת. את השיחה שהיתה לנו בדרך אל הספרייה של עדה..על אהבה ראשונה. נשיקה ראשונה. נשבענו לספר זו לזו הכל. ידענו שיש שם סוד שעוד לא גילינו. דיברנו על דברים שיהיו ועוד לא ידענו. לחצנו ידיים בארשת פנים מצחקקת ואוהבת והסכמנו לספר הכל זו לזו. עד היום...

המתכון ומסלול הטיול: בין קיבוץ שמיר לכפר סאלד ישנו שביל הליכה קסום. פעם לקח לנו כמה שעות..כשהיינו ילדים..היום הדרך מהירה יותר. צעדינו גדולים. בצידי השביל יש חוביזה וסירפד. הצטיידו בכפפות ובשקית כפולה ונוחה לנשיאה שלא תידקרו מהסירפד.

המצרכים: שקית גדולה של חוביזה שטופה וקצוצה גס כולל הגבעולים. איספו את החוביזה הנמוכה , היא טעימה ומתוקה יותר.

ביצים אורגניות4 -6 כפות קמח או פירורי לחםמלח פלפל סומאק טרי וכורכום.בצל אחד מטוגןלערבב ולטגן במחבת טפלון או לאפות בתנור עד להזהבה בטמפ של 180 .

למה לאכול חוביזה ולמי אמליץ לאכול אותו?גבעול החוביזה או החלמית בעיברית, עשיר בחלבונים ויטמינים ומינרלים, אנטי דלקתית ומעולה לבעיות עור, משתנת,טובה להקלה על דלקות גרון ובעיות קיבה. החלמית מחזקת את הקיבה, ולכן לאנשים, בעלי מערכת עיכול חלשה, וחומציות בקיבה או במעיים אמליץ לאכול אותה. לחלמית ערכי ויטמין a וויטמין c וחומצה פולית גבוהים. היא נוגדת חימצון ויוצרת בגוף שלנו סביבה בסיסית. נקודה למחשבה - מזון שגדל פרא ללא השגחה, הוא חזק ועמיד בפני איתני הטבע. אם נאכל אותו, נקבל גם אנחנו את אותם תכונות לגופינו. אין בכתוב המלצה רפואית.

#galilelyon #childhoodmemories

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square