מבקרים וחברים יקרים

אני מירב, הרבה אשה, הרבה מטפלת, הרבה אמא, הרבה רעיה

אני בעלת תואר ראשון ברפואה סינית ממכללה פרטית ומיוחדת בסידני, אוסטרליה, שם ביליתי את רוב חיי הבוגרים

במשך 11 שנה אני חיה ונושמת רפואה סינית, בתהליך איטי ונכון אני מנסה ומצליחה פעמים רבות להביא את המטופל לידי ריפוי. הריפוי הוא הדדי. הוא לא שלי. הדיקור הוא האמצעי שאני משתמשת בו ביחד עם כוח רצון אדיר של המטופל להירפא

 

רוב המטופלים שלי הם נשים, בכל הגילאים. מילדות ועד גיל כמעט 100. המשיכה שלי לנושא נעשתה באופן טבעי ואיתה ההתמקצעות ברפואת נשים בפן הסיני והן בפן המערבי, שכן אני מאמינה ששני הקטבים מוכרחים לישוק זה לזה , לחפוף בסימפטומים רבים, ולחבור לעבודה מקצועית יחדיו לעיתים , כדי להביא לריפוי

 

אני מטפלת גם בילדים, בשיטה יפנית מיוחדת שנקראת שונישין, טיפול שהופך את חווית ״הרופא״ לילד כמעט מושלמת, ומעניקה לילד את האחריות לגוף שלו בחזרה

 

 

 

אני מזמינה אתכם להצטרף למסע בחזרה אל הגוף ובחזרה אל הטבע שלך

 

הקליניקה שלי נמצאת במושב יעד בגוש משגב בגליל

 

 

ובתל אביב בימי ראשון אחר הצהריים 

צרו עימי קשר 

0545846709

תודה

מירב

 

 

 

 

My dear beloved friends and visitors.

 

My Name is Meirav, I am a registered practitioner of acupuncture and Chinese herbal medicine, holding a bachelor degree from Sydney Institute of TCM.

I have spent 7 beautiful years exploring and studying the realms of Traditional Chinese medicine.

 

In my clinic, I offer Acupuncture, Chinese herbal medicine, Cupping, Gua Sha, and Shoni-shin treatments for infants/toddlers (non-invasive Japanese technique).

 

I treat each patient individually, tailoring each treatment to the patient’s specific needs. I am passionate not just about assisting a healing transformation within my patients, but also empowering them to be able to care for their future health and well being.

I have a special interest in women’s health from young age to the beautiful golden age, and in children from infancy to adolescence.

 

I invite you to come along to my clinic, or visit this page, and start this incredible self journey towards a healthier life and a healthier family.

Read, explore the web, question all the information the media feeds you in regards to your health, try it yourself...

In my page I will post some interesting information for you every now and than, just to keep you on your toes.